Rehabilitace psa po operaci plotýnky
Odpověď na dotaz Rehabilitace psa po operaci plotýnky
Dobrý den,
rehabilitace je u neurologického pacienta po zákroku jednou z nejdůležitějších součástí toho, aby byl pes po operaci poté schopen sám chodit. Je důležité nechat psovi po zákroku dva dny klid, aby jen odpočíval, nerehabilitovat s ním. Až od třetío dne začnete s rehabilitací a to několikrát denně, nejlepší je to po dvou hodinách, ale v domácích podmínkách je to uzpůsobeno dle možností majitele.
Postup rehabilitace:
1. Rehabilitaci začnete důkladnou masáží, trvající několik minut, kdy budeme psovi masírovat všechny nohy, všechny svaly, odspoda až nahoru ke kyčli/rameni tak, aby se svaly zahřály a lépe se s nimi manipulovalo. Je důležité tuto fázi neopomenout!!!
2. Poté si psa položíte na bok a budete mu opatrně natahovat a pokračovat nohy nahoru, dolů, k tělu, od těla, tak jak vám to půjde, s postupem času se rozsah pohybu bude zvětšovat. Tyto pohyby zopakujete s každou končetinou minimálně desetkrát. Pokud už vám bude pes stát, dá se rehabilitovat i se stojícím pacientem, pokud byste ho nezvládla sama položit.
3. Dalším krokem poté je flexorový reflex, který se provádí tak, že štípnete psa do meziprstí, je tam kůže mezi jednotlivými prsty, nebojte se přitlačit, někdy je třeba vyvinout větší sílu a pes by měl reagovat tak, že končetinu přitáhne blíže k tělu. Ze začátku nemusí být tento flexor tak silný, ale postupně by se měl zesilovat.
4. S dalším krokem, protože je Váš pejsek větší, Vám může pomci gymnastický míč. Je třeba koupit míč takové velikosti, který když se dá psovi pod břicho, tak to bude vypadat tak, že bude psa podpírat, ale zároveň budepes dosahovat zadními končetinami na zem. Tento krok by měl vypadat tak, že chytnete psa za pánev, oběma rukama a budete mu stlačovat pánev směrem k zemi (jako kdybyste chtěla, aby si sednul), ale tak, aby končetiny fungovaly tak, jak mají, ohýbaly se v kolenou a špičkami končetin stál v normálním postoji. Pokud by nějakou končetinu vybočil, je třeba upravit mu je do normální polohy. Takto budete stlačovat jeho záď k zemi třeba desetkrát a postupně byste měla cítit čím dál větší odpor psa.
Rehabilitace je u neurologického pacienta velice důležitá, ale tento postup Vám měl u vašeho psa ukázat Váš veterinář.
Co se týče procházek, tak chodit s ním ven pouze na vyvenčení a pokud by měl pánevní končetiny stále velice slabé, můžete mu pod břichem protáhnout ručník, případně prostěradlo, přizvedávat ho a takto mu s chůzí pomoci a vyjít s ním ven na trávu.
S pozdravem MVDr. Věra Šiklová