antidepresivum
Odpověď na dotaz antidepresivum
Dobrý den,
v první rade musím upozornit na to, ze poruchy chování je treba resit komplexne. Dulezitejsí úlohu pri jejich odstranování hraje modifikace chování, tedy speciální zpusob výcviku a prístupu k pacientovi, nez sama medikamentózní terapie. Léky, jako nepríklad fluoxetine, slouzí k urychlení a usnadnení modifikace chování. Pred zahájením behaviorální terapie je také potreba vyloucit jiné zdravotní príciny daného problému.
Dospeje li odborník k záveru, ze povaha problému medikaci vyzaduje, nasazuje se takovýto lék na prechodnou dobu (obvykle 4-6 mesícu). Vlivem léku bývá snízena anxieta a stoupá sebevedomí pacienta, coz usnasnuje provedení potrebných zmen v zacházení s pacientem a v jeho denním rezimu.
Úcinek léku pri pravidelném podávání nastupuje nejdríve za 4-6 týdnu. Vysazování léku musí být pozvolné. Pred zahájením terapie se doporucuje, zejména u starsích jedincu, zkontrolovat funkci jater vysetrením krve.
Obecne bývá tento lék dobre snásen a predstavuje malou zátez pro organismus. Po vysazení tohoto léku nepretrvává zpravidla zádný reziduální úcinek. Jeho podávání má smysl jen ve spojejí s patricnými modifikacemi chování a zmenou zivotního prostredí pacienta, které zajistí trvalé zmeny jeho chování.
Fluoxetien není vhodný pro krátkodobé pouzití, jako napríklad pri strachu z bourky, cestování autem, návstevy veterinární ordinace atd. Pro tyto prípady má veterinární medicína k dispozici napríklad léky ze skupiny benzodiazepinu nebo fenothiazinu.
MVDr. Jiří Benda