První pomoc: Otrava psa
Náš seriál o první pomoci pro naše psí mazlíčky začneme případem, kdy dojde k jejich otravě. Stát se to může díky pozření zkaženého jídla nebo jedu na hlodavce, ale vyjímkou nejsou ani záměrně nastražené pasti s otráveným jídlem v parcích a na prostranstvích, které často navštěvují pejskaři. Jak tedy postupovat při otravě psa?
Příznaky otráveného psa
Že s psem není něco v pořádku a je zde podezření na otravu poznáte tak, že pes zvrací, má průjem a nechutenství, je malátný a celkově apatický. Tady vám nezbývá nic jiného, než rychle jednat a vyhledat veterinární pomoc. V případě, že jste psa přistihli při ochutnávce něčeho, co ho ohrožuje na zdraví, na nic nečekejte a začněte s vyvoláváním zvracení.
První pomoc
- Zvracení u psa vyvoláte použitím kuchyňské soli, kdy jednu její lžíci rozpusťte ve vodě. Nebo můžete použít 3% roztok peroxidu vodíku (15 ml na každých 10 kg váhy).
- Zkontrolujte zvratky, zda se v nich nachází něco, čím by se pes mohl přiotrávit. Pokud ne, opětovně aplikujte některý z prostředků uvedených v bodě č. 1.
- Podejte psovi 4 až 5 tablet živočišného uhlí, které rozdrťe v 1/2 litru vlažné vody. Tím přípravkem podpoříte detoxikaci trávícího traktu.
- Pokud se pes již uklidnil, vyhledejte veterináře.
Kdy zvracení nevyvolávat
V žádném případě zvracení nevyvolávejte tehdy, pokud pes požil nějakou chemickou látku, žíravinu, apod. Zde byste mu naopak mohli ještě více ublížit, neboť by došlo k poleptání sliznice.
Zdroj foto: foter.com