Příznaky nemocného psa
Máte doma psího kamaráda? Chcete mu porozumět a hlavně pomoct za každé situace? V následujícím článku poradíme, podle čeho poznat nemoci psů a jejich příznaky a co v takovém případě dělat.
Pozor! Něco se děje
Pokud dojde k celkové změně chování a výrazu psa, měli bychom zbystřit a začít zjišťovat, zda se něco se psem neděje. Mezi nejvýraznější příznaky, které se vyskytují u začínající nemoci, patří následující:
- pes nemá chuť k jídlu. Sní jen nepatrnou část své potravy nebo ji dokonce zcela odmítá. Pokud tento stav trvá déle než 1 den, tak je nutná návštěva vašeho veterináře.
- jeho pitný režim je naprosto rozhozen. Buď nechce pít vůbec a nebo naopak pije moc.
- změna dechu - nemá běžný tep, teplotu a normálně nedýchá.
O svého psa bychom se měli zajímat a všímat si jej neustále, zvláště, pokud jsme u něj zaregistrovali výše zmiňované příznaky onemocnění. Z dlouhodobého pozorování můžeme vyvodit závěry, co psovi dělá nebo nedělá špatně a jak dále postupovat, abychom mu mohli pomoct.
Aktutní stavy nemoci
Akutní! Náhlý! Urgentní! Tak se dá hovořit o následujících příznacích onemocnění. Pokud tyto příznaky zaregistrujeme, měli bychom jednat okamžitě a ihned navštívit veterináře. Tady už obyčejný laik nedokáže sám bez odborné pomoci, nebo alespoň telefonické konzultace, svému psovi pomoci.
Mezi akutní stavy patří následující:
- celkové selhání organismu, pes nemůže dýchat nebo opakovaně a dlouhodobě kašle
- nechce přijímat svou potravu
- má průjem, který trvá déle než 1 den
- opakovaně zvrací delé než 4 hodiny
- krvácí z tělních otvorů
- vizuálně poznáme, že ho něco bolí
Chronické stavy nemoci
Na opačné straně od akutních stavů nemoci, máme stavy chronické. Jsou rovněž velmi nebezpečné a je důležité, aby je člověk znal a hlavně je u svého psa poznal. Chronické stavy mají pozvolný, nenápdný nástup. Nemusí být vůbec pravidelné, můžou se projevovat jen někdy.
Mezi chronické stavy patří následující:
- pokud pes pokašlává (kucká)
- nemá v pořádku zažívání – tedy střídá se u něj průjem se zácpou
- nepravidelná frekvence močení a občas taky pálení nebo svědění při močení
- celkové problémy s trávením a nepravidelné zvracení
- změny na kůži a sliznicích
Jen maličkosti? OMYL!
Myslíte, že pes je nemocný jen, pokud nevypadá hned na první pohled dobře? Mýlíte se! I ze zdánlivě malých věcí mohou vzniknout velké problémy, jenž jsou spouštěči celé řady onemocnění. Měli bychom sledovat a všímat si i jednotlivých částí a orgánů.
- okolí očí - zda se nevyskytují otoky, výtoky, změna barvy spojivek a bělma nebo zda oči často neslzí
- okolí uší - arovným signálem by mělo být, pokud se v okolí uší vyskytuje výtok, otok, svědivost. Stejně tak pes třepe uchem, snaží se opatrně poškrábat, tře si ucho o podložku nebo jej nosí na křivo.
- stav kůže - dojde ke změně barvy kůže, poklesu nebo vzrůstu teploty, kůže neobyčejně zapáchá nebo se pes neustálne škrábe.
- stav močového ústrojí - varovným signálem je, pokud má pes častou potřebu močení, má jiný postoj při močení, barva a zápach moče je neobvyklý
Zdroj foto: foter.com