Pudl trpasličí bílý
Pudl je patrně přímým potomkem Barbeta a v minulosti byl využíván jako lovecký pes. Jeho doménou byl lov vodního ptactva – odtud také název plemene – z německého „pudeln“ = máchat, či z francouzského „caniche“ = odvozeno od „kachna“.
Dnešní využití pudlů a pudlíků všech barev a velikostí je ryze společenské. Pudl je velmi přátelský, milý a společenský pes, nenáročný na chov. Je dobrým společníkem pro starší lidi i rodiny s dětmi. Pudlík bývá velmi oblíbený u varietních umělců, díky tomu, že je schopen se velmi rychle naučit kousky přímo akrobatické.
Dva druhy srsti pudlů jsou velmi náročné na údržbu a často vyžadují i zásah šikovných rukou „psí kadeřnice“. Srst se dělí na: kadeřavou a šňůrovitou. Oba druhy srsti jsou kadeřavé a velmi bohaté, ve speciálních salónech se upravují do těchto výstavních střihů:
1. LVÍ STŘIH: pes s kadeřavou i šňůrovou srstí je vzadu ostříhán až k žebrům. Rovněž je třeba ostříhat: tlamu, obličejovou část nad spodními víčky a pod nimi; líce; hrudní a pánevní končetiny s výjimkou manžet nebo náramků a libovolných motivů na zádi; ocas s výjimkou kulaté nebo podlouhlé koncové bambulky. Pro všechny jedince je předepsán knír. Je dovoleno ponechat srst na hrudních končetinách (tzv. Kalhotky).
2. MODERNÍ STŘIH: Na pánevních a na hrudních končetinách může být ponechána srst, jestliže ostříháme:
a) tlapky hrudních končetin od drápů k drápu na karpálním prstu; dolní část pánevních končetin až do výšky odpovídající výšce střihu na hrudních končetinách. Pomocí strojku je povoleno ostříhat pouze srst na prstech.
b) hlavu a ocas podle výše popsaných pravidel.(u tohoto střihu může být: krátký vous na dolní čelisti, který by neměl být delší než 1 cm. Dolní linie se zastřihuje rovnoběžně s dolní čelistí. Vous v podobě »kozí brady« není dovolen. Bambulka na ocasu může být vynechána.
3. UPRAVENÉ OSRSTĚNÍ: na hlavě, kde zůstává koruna (topknot) přiměřené výšky, podobně jako na krku, kde přechází vzadu ke kohoutku a vpředu bez přerušení v lehce šikmé linii od horní části předhrudí až k ostříhané části tlapy. V místě nasazení uší nanejvýš do jedné třetiny jejich délky se může srst zkrátit nůžkami nebo strojkem ve směru růstu srsti. Dolní část ucha zůstává pokrytá srstí, jejíž délka se směrem dolů postupně prodlužuje. Srst končí třásněmi. Srst na končetinách tvoří „kalhotky“ s výrazným přechodem k vystříhané části tlapek.
4. ANGLICKÝ STŘIH: U tohoto střihu se ke lvímu střihu doplňují a modelují motivy – například náramky nebo manžety na pánevních končetinách nebo koruna na hlavě (topknot). U tohoto střihu není pevně předepsán knír. Absence ostrých prostřihů v srsti na pánevních končetinách se toleruje. Koruna (topknot) není pevně předepsána.
Anglický název: Poodle
Zkratka používaná v ČR: P
Informace o plemenu Pudl trpasličí bílý
Země původu: | Francie |
Hmotnost: | 5 kg |
Výška: | 28 - 35 cm |
Barva: | bílá, bílo-černá (tzv.harlekýn) |